Jan Janský

Pamětní stříbrná mince vydaná ke 100. výročí úmrtí  Jana Janského, běžná a špičková kvalita.

Nominální hodnota: 200 Kč

Autor: Asamat Baltaev, Jiří Hanuš

Materiál: 925 Ag, 75 Cu

Průměr: 31 mm

Síla:  2,3 mm

Hmotnost: 13 g

Provedení: běžná kvalita (Standard), špičková kvalita ( proof )

Hrana: vroubkovaná, hladká

Limitovaný náklad: 5.600 ks, 10.700 ks

Emise: 8. září 2021

Emitent: ČNB

Mincovna: Česká mincovna, a.s.

600 Kč
Vyprodáno

Dnem 8. září 2021 vydává Česká národní banka pamětní stříbrnou dvousetkorunu ke 100. výročí úmrtí Jana Janského. Dvousetkoruna je ražena ze slitiny obsahující 925 dílů stříbra a 75 dílů mědi a vydává se ve dvojím provedení, v běžném a špičkovém (proof), které se liší povrchovou úpravou a provedením hrany. U mincí špičkové kvality je pole mince vysoce leštěné a reliéf je matován, hrana je hladká s vlysem „ČESKÁ NÁRODNÍ BANKA * Ag 0.925 * 13 g *“. Mince běžné kvality mají hranu vroubkovanou. Průměr mince je 31 mm, hmotnost 13 g a síla je 2,3 mm. Stejně jako u každé ražby mincí jsou i u těchto mincí povoleny odchylky v průměru 0,1 mm a v síle 0,15 mm. V hmotnosti je povolena odchylka nahoru 0,26 g a v obsahu stříbra odchylka nahoru 1 %.

Na lícní straně dvousetkoruny je vyobrazena kapka krve. Vodorovným textem „ČESKÁ REPUBLIKA“ a svislým označení nominální hodnoty se zkratkou peněžní jednotky „200 Kč“ je kapka krve rozdělena na 4 části, ve kterých se nachází současné označení krevních skupin A, B, 0 a AB. Značka České mincovny tvořená písmeny „Č“ a „M“ je umístěna při horním okraji mince. Iniciála autora lícní strany dvousetkoruny Jiřího Hanuše, DiS., která je tvořena písmenem „H“ v rámečku, se nachází pod zkratkou peněžní jednotky „Kč“ při dolním okraji mince. Na rubové straně dvousetkoruny je kompozice portrétu Jana Janského a soudobého označení krevní skupiny AB římským číslem IV. V římské číslici I je zakomponován text „1921–2021“, v římské číslici V je zakomponován text „JAN JANSKÝ“. Pod portrétem se nachází značka autora rubové strany dvousetkoruny Asamata Baltaeva, DiS.

Ke každé minci se dodává katalogová karta bílé barvy s červeným textem, na níž je popis mince a její plastické vyobrazení.

Kód Kód: 8-022/BK
Kategorie: 200 Kč
Zpět do obchodu