Osobní automobil Tatra 603

Tip
os automobil tatra 603 realizace

Pamětní stříbrná mince  osobní automobil Tatra 603

 

Nominální hodnota: 500 Kč

Autor: Petra Brodská

Materiál: 925 Ag, 75 Cu

Průměr: 40 mm

Síla: 2,6 mm

Hmotnost: 25 g

Provedení: běžná kvalita (Standard), špičková kvalita (Proof)

Hrana: vroubkovaná, hladká

Limitovaný náklad:  10 794 ks, 19 206 ks

Emise: 14. června 2023

Emitent: ČNB

Mincovna: Česká mincovna, a.s.

3 000 Kč
Skladem (1 ks)

Dnem 14. června 2023 vydává Česká národní banka pamětní stříbrnou pětisetkorunu s vloženým prvkem „Osobní automobil Tatra 603“. Pětisetkoruna je ražena ze slitiny obsahující 925 dílů stříbra a 75 dílů mědi a vydává se ve dvojím provedení, v běžném a špičkovém (proof), které se liší povrchovou úpravou a provedením hrany. Mince běžné kvality mají hranu vroubkovanou. U mincí špičkové kvality je pole mince vysoce leštěné a reliéf je matován, hrana je hladká s vlysem „ČNB * OSOBNÍ AUTOMOBIL * T603 *“. Celková hmotnost pětisetkoruny včetně vloženého prvku je 26,1 g, její průměr 40 mm a její síla 2,6 mm. Hmotnost stříbrného korpusu je 25 g. Vložený stříbrný prvek s černým povlakem má ryzost 999 a hmotnost 1,1 g. Mince je vydávána v maximálním emisním limitu 30 000 ks.

Na lícní straně pětisetkoruny je ztvárněn osobní automobil Tatra 603 z čelního pohledu. V horní části mince je zobrazena část palubní desky automobilu včetně části volantu. Při levém okraji mince je umístěn text „ČESKÁ“ a při spodním okraji mince text „REPUBLIKA“. Dolní polovina mince je ztvárněna jako podlaha tvořená dlaždicemi. Označení nominální hodnoty mince se zkratkou peněžní jednotky „500 Kč“ se nachází při pravém okraji mince. Značka České mincovny, která je tvořena kompozicí písmen „Č“ a „M“, je umístěna vlevo od nominální hodnoty. Rubová strana pětisetkoruny je vodorovně rozdělena na dvě části. V horní části je ztvárněn osobní automobil Tatra 603 ze šikmého pohledu. Ve spodní části mince je zobrazen technický výkres automobilu z bočního pohledu a část technického výkresu automobilu z horního pohledu. Boční pohled na automobil je proveden jako vložený prvek černé barvy. Při horním okraji mince jsou texty „TATRA 603“ a „2023“, které jsou od sebe odděleny tečkou. Vlevo od automobilu z bočního pohledu je ztvárněna značka automobilu v podobě znaku jeho výrobce. Iniciály autorky mince Petry Brodské, DiS., které jsou tvořeny propojenými písmeny „P“ a „B“, jsou umístěny při pravém okraji mince.

Ke každé minci se dodává katalogová karta šedé barvy, na níž je popis mince a její plastické vyobrazení.

ČNB s motivem osobního automobilu Tatra 603 současně emituje i sadu obsahující pamětní minci s medailí. Medaile vznikla podle posledního výtvarného návrhu Luboše Charváta, který zemřel v roce 2022, jako pocta tomuto významnému představiteli české mincovní tvorby. Emisní náklad sady je 2 000 kusů.

Kód Kód: 9-008/BK
Kategorie: 500 Kč
Zpět do obchodu