město Cheb

Zlatá pamětní mince z cyklu Městské památkové rezervace - běžná a špičková kvalita.

 

Nominální hodnota: 5.000 Kč

Autor: Jiří Hanuš

Materiál: zlato - Au 999,9

Průměr: 28 mm

Síla: 1,9 mm

Ryzí hmotnost: 1/2 oz

Hrubá hmotnost: 15,55 g

Provedení: běžná kvalita (Standard), špičková kvalita (Proof)

Hrana: vroubkovaná, hladká 

Limitovaný náklad: 3.400 ks, 7.700 ks

Emise: 25. května 2021

Emitent: ČNB

Mincovna: Česká mincovna, a.s

50 000 Kč
Vyprodáno

Dne 25. května 2021 vydává Česká národní banka první zlatou minci z cyklu Městské památkové rezervace. Jejím tématem je město Cheb. Mince je ražena ze zlata o ryzosti 999,9 a vydává se ve dvojím provedení, v běžném a špičkovém (proof), které se liší povrchovou úpravou a provedením hrany. U mincí špičkové kvality je pole mince vysoce leštěné a reliéf je matován, hrana je hladká. Mince běžné kvality mají hranu vroubkovanou. Průměr mince je 28 mm, hmotnost 15,55 g a síla je 1,9 mm. Při ražbě mincí jsou povoleny odchylky v průměru 0,1 mm a v síle 0,15 mm. V hmotnosti je povolena odchylka nahoru 0,062 g a v obsahu zlata odchylka nahoru 0,01 %.

Na lícní straně mince je vyobrazen jedinečný komplex chebských dřevěných krovů, do kterého jsou zakomponována heraldická zvířata z velkého státního znaku, a to uprostřed český lev, vpravo od něj je moravská orlice a vlevo od něj slezská orlice. Na levém spodním trámu se nachází označení nominální hodnoty mince se zkratkou peněžní jednotky „5 000 Kč“ a značka České mincovny, která je tvořena písmeny „Č“ a „M“. Po obvodu mince je uveden text „MĚSTSKÉ PAMÁTKOVÉ REZERVACE“ a text „ČESKÁ REPUBLIKA“.

Na rubové straně mince je koláž nejvýznamnějších architektonických památek, které jsou ztvárněny na půdorysu Městské památkové rezervace Cheb. Po obvodu mince je v opisu text „MĚSTO CHEB“ a ročník ražby „2021“. Iniciála autora Jiřího Hanuše, DiS., která je tvořena písmenem „H“ v rámečku, se nachází při levém spodním okraji půdorysu Městské památkové rezervace Cheb.

Ke každé minci se dodává katalogová karta červené barvy, na níž je popis mince a její plastické vyobrazení

Kód Kód: 1-011/BK
Kategorie: 5 000 Kč
Zpět do obchodu