Zavedení československé koruny

Pamětní bimetalová mince k 100. výročí zavedení československé koruny - Běžná kvalita (Standard)

 

Nominální hodnota: 2000 Kč

Autor: Jiří Hanuš

Materiál: Ag 925,  Au 986

Průměr mince: 40 mm

Průměr středu: - mm

Síla: - mm

Hmotnost mince: Ag 31,1 g, Au 3,49 g

Provedení: běžná kvalita (Standard)

Hrana: hladká

Limitovaný náklad: max. 8000 ks

Emise: 10.04.2019

Emitent: ČNB

Mincovna: Česká mincovna, Jablonec nad Nisou

15 500 Kč
Skladem (1 ks)

Česká národní banka vypsala v srpnu 2017 ceny za předložení uměleckého návrhu uvedené mince s uzávěrkou dne 15. prosince 2017.

Vypsání ceny se zúčastnilo celkem 18 výtvarníků, kteří předložili 23 sádrových modelů. Komise pro posuzování návrhů na české peníze provedla vyhodnocení dne 4. ledna 2018. Odbornými poradci byli bývalý ředitel peněžní sekce ČNB JUDr. Leopold Surga a hlavní archivář ČNB PhDr. Jakub Kunert za oblast měnové historie a RNDr. Petr Morávek, znalec těžby drahých kovů v Československu. Jeden návrh nesplnil předepsané podmínky a z tohoto důvodu nebyl hodnocen.

V prvním kole komise vyřadila 4 návrhy z důvodů nepříliš zdařilé modelace a kompozice. Ve druhém kole získalo 10 návrhů základní odměnu a 3 návrhy odměnu zvýšenou za originální provedení.

Do třetího kola postoupily návrhy Daniela Antoniho, Jiřího Hanuše, DiS., akademického sochaře Zbyňka Fojtů, MgA. Jakuba Oravy a akademického malíře Vladimíra Pavlici. Podle názoru komise byly tyto návrhy výtvarně nejlépe zpracované a autoři zde nejvýstižněji zobrazili zadané téma. Komise zároveň konstatovala, že bez úprav nelze ani jeden z návrhů doporučit k realizaci. Rozhodla proto o vypsání užší soutěže pro tyto autory s uzávěrkou dne 2. března 2018. Předložené návrhy měly být buď upraveny podle připomínek komise, nebo autoři měli možnost předložit návrhy zcela nové.

Všichni autoři, jejichž návrhy postoupily do užší soutěže, splnili stanovené podmínky. Při vyhodnocení užší soutěže dne 13. března 2018 komise označila jako nejzdařilejší návrh Jiřího Hanuše, DiS. Vyzdvihla především originální zpracování portrétu Aloise Rašína, který je proveden jako pohled na bankovkovou rytinu přes lupu rytce, čímž se vhodně spojuje tématika mincí a bankovek.

Kód Kód: 7-001
Kategorie: Mince bimetalové
Zpět do obchodu